Mazurki stały się nieodłączną tradycją obchodów świąt Wielkanocnych. Zatem nic dziwnego, że w ramach domowych wypieków lubimy przygotowywać je z całą rodziną. Zamiast kupować gotowca z marketu lepiej poświęcić trochę czasu i zrobić mazurka samodzielnie. Na pewno przy wielkanocnym śniadaniu, obiedzie i kolacji będzie smakował o wiele lepiej. Istnieje wiele szkół przyrządzania tego ciasta, także jest sporo kombinacji jak go wykończyć. Jednak wszystko zależy od naszych upodobań i oczekiwań. Akurat poniżej pokazano jak upiec dobry mazurek kajmakowy z pomarańczami.
Mazurek kajmakowy z pomarańczami – HISTORIA MAZURKA
W poprzednich stuleciach przy robieniu mazurka wykorzystywano ciasto marcepanowe oraz makaronikowe. Mazurek musi być niski, nie powinien przekraczać 5 cm wysokości. Nie ma określonego kształtu, jednak najczęstszymi formami jest kwadrat i prostokąt, ale zdarza się także okrąg, a nawet trójkąt. Należy wspomnieć, że mazurek orzechowy został umieszczony na liście produktów tradycyjnych województwa kujawsko-pomorskiego. Składa się z kruchego ciasta w kształcie prostokąta oraz masy orzechowej, całość ozdobiona jest dużą ilością bakalii.
MAZUREK KAJMAKOWY Z POMARAŃCZAMI I ORZECHAMI
PRZEPIS NA MASĘ KAJMAKOWĄ
- 300 gramów cukru
- 2 litry mleka
- Cukier wanilinowy
- Szczypta soli
Do garnka wlewamy mleko, dodajemy pozostałe składniki i mieszamy. Doprowadzamy masę do wrzenia, a następnie gotujemy ją na najmniejszym możliwym płomieniu przez około 2 godziny od czasu do czasu mieszając. Kiedy kolor zmieni się na karmelowy, a masa będzie gęsta, to odstawiamy ją do całkowitego wystudzenia.
PRZEPIS NA KRUCHE CIASTO
- 600 gramów mąki pszennej
- Kostka masła
- 2 jajka
- 100 gramów cukru
- Szczypta soli
- Skórka pomarańczy
- Orzechy włoskie
Mąkę przesiewamy na blat i dosypujemy do niej szczyptę soli oraz startą skórkę z pomarańczy. Jajka ucieramy z cukrem na jednolitą masę. Kostkę masła kroimy na małe kawałeczki i dodajemy do mąki, następnie całość zarabiamy nożem. Po tej czynności łączymy ją z utartymi jajkami z cukrem. Kolejnym ruchem jest szybkie wyrobienie ciasta. Powinno być miękkie i podobne do plasteliny. Po tym chowamy je na godzinę do lodówki. Kiedy się już schłodzi, to je wyciągamy. Musimy ciasto rozwałkować i wyłożyć nim posmarowaną masłem formę (najlepiej taką do tarty). Dalej formę wkładamy do nagrzanego do 200 stopni piekarnika na 20 minut. Potem czekamy aż wystygnie i na wierzch kładziemy wcześniej przygotowaną masę kajmakową dokładnie ją rozprowadzając. Warto udekorować naszego mazurka orzechami oraz kawałkami pomarańczy, ich kolor doda kontrastu do wypieku.