Zdrowe słodkości – ciasto daktylowe z płatkami owsianymi

Kochasz słodycze i wypieki, ale boisz się o swoją figurę? A może chcesz przejść na dietę, ale nie uśmiecha Ci się rezygnacja z kulinarnych przyjemności? Dbanie o linię wcale nie musi się wiązać z ogromnymi wyrzeczeniami. Wystarczy dokonać pewnych zmian w zawartości kuchennych szafek, aby móc cieszyć się piękną figurą i dobrym zdrowiem .

Nie od dziś wiadomo, że cukier jest szkodliwy zarówno dla naszej figury jak i zdrowia. Czołowe osobistości ze świata medycyny apelują, aby drastycznie ograniczyć jego spożycie zwłaszcza u dzieci. Z roku na rok odsetek ludzi cierpiących na otyłość jest coraz wyższy. Dzieje się tak szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych, gdzie dostęp do przetworzonej żywności jest niemal nieograniczony.

Zdrowe zamienniki cukru

Czy to oznacza, że musimy całkowicie pominąć w naszej diecie słodycze? Otóż nie. Wystarczy zwykły, biały cukier zastąpić jego zdrowszą alternatywą. Do najpopularniejszych zamienników cukru należą ksylitol, stewia oraz sztuczny słodzik- erytrol. Nie są one szkodliwe, ale też nie wnoszą zbyt wielu korzyści dla naszego organizmu.

Daktyle- słodki przepis na zdrowie

Wspaniałym zamiennikiem cukru są daktyle. Owoce te są uprawiane przede wszystkim w krajach Afryki. Posiadają niezwykle cenne dla naszego zdrowia właściwości. Są doskonałym źródłem błonnika i potasu, w zależności od odmiany zawierają także wysoką zawartość witamin z grupy B i żelaza. To dobre źródło energii dla sportowców. W Polsce są dostępne zarówno w wersji świeżej, jak i suszonej.
Aby użyć ich jako słodzika, wystarczy zblendować daktyle na papkę i dodać do ciasta zamiast cukru (suszone daktyle są twarde, trzeba namoczyć je wcześniej we wrzątku).

Ciasta mocy

Wypieki i domowej roboty przekąski z dodatkiem daktyli są często określane jako „słodycze mocy”. Dzieje się tak ze względu na zawartość witamin i minerałów, które zapewniają przypływ energii. Z tego powodu są one polecane przede wszystkim dla dzieci i uczącej się młodzieży. Dodając daktyle zamiast cukru możemy szybko wesprzeć rozwój naszych pociech dostarczając im niezbędnych substancji.
Na szczególną uwagę zasługuje ciasto daktylowe z płatkami owsianymi. Połączenie witamin, cukrów i węglowodanów złożonych na pewno doda siły i pomoże się skupić przed ważną klasówką. Jest to doskonała propozycja nie tylko na przekąskę do szkoły, ale także jako słodkie śniadanie. Można do niego dodać suszone owoce i bakalie, serwując bombę witaminową, którą każdy chętnie zje.

Według naukowców spożycie jednego daktyla dziennie zapewnia niższe ciśnienie krwi, ogranicza skoki insuliny w ciągu dobry oraz jest w stanie zatrzymać rozwijające się wady wzroku. Mimo, że sam owoc nie wygląda atrakcyjnie, to ze względu na niesamowite korzyści dla naszego organizmu warto wprowadzić je do codziennego menu właśnie w postaci słodkich przekąsek.