5 elementów potrzebnych do zrobienia wina w domu

Własnoręczna produkcja wina to świetny pomysł na wykorzystanie nadmiaru plonów z przydomowego sadu lub ogrodu. Jakie akcesoria są niezbędne, aby wyprodukować aromatyczne i smaczne wino domowe? Dowiedz się z poniższego artykułu.

Co jest niezbędne do zrobienia wina?

Podjąłeś decyzję o przerobieniu nadmiaru owoców na pyszne wino? Pamiętaj, aby decyzja ta nie była podjęta pochopnie. Jeśli minie zbyt wiele czasu, zanim zgromadzisz niezbędny sprzęt i namnożysz drożdże, może się okazać, że dojrzałe owoce zaczną się psuć. Dlatego do produkcji wina najlepiej przygotować się dużo wcześniej. Podstawą jest zgromadzenie odpowiednich akcesoriów oraz artykułów spożywczych: owoców, cukru i drożdży winiarskich.

Balony – podstawowe akcesoria winiarskie

W niezbędniku młodego winiarza powinny znaleźć się balony, czyli duże butle przeznaczone do robienia wina. To akcesoria winiarskie o pojemności nawet 25 litrów, co pozwala na wybór galonu najlepiej dopasowanego do potrzeb. Butle zazwyczaj znajdują się w koszyku z tworzywa sztucznego albo wikliny, który chroni szklane naczynie przed stłuczeniem, a samo wino przed dostępem promieni słonecznych. Solidne uchwyty ułatwiają ponadto przenoszenie butli.

Dobry balon powinien być wykonany z wysokiej jakości szkła sodowego, a jego kształt powinien zapewniać odpowiednią fermentację trunku. Pamiętaj, aby nie umieszczać w środku zbyt dużej ilości zmiażdżonych owoców. Pod wpływem fermentacji mogą one wystrzelić wraz z korkiem. Dlatego lepszym wyborem jest wybór większego balonu, nawet gdy masz mniej owoców.

Rurka fermentacyjna do wina

Rurki fermentacyjne to akcesoria winiarskie umożliwiające przeprowadzenie procesu fermentacji wina w balonie. Pełnią one funkcję jednokierunkowego, automatycznego zaworu. Po wlaniu do niej wody trunek zostanie zabezpieczony przed natlenieniem i czynnikami zewnętrznymi (np. małymi owadami). Rurka pozwoli też na uwalnianie nadmiaru dwutlenku węgla wytwarzanego w procesie fermentacji. Możesz zdecydować się na rurkę plastikową bądź szklaną. Oba rodzaje są trwałe i wytrzymałe, a ponadto rurkę ze szkła możesz bez obaw wyparzyć we wrzątku. Oczywiście profesjonalne rurki są wykonywane z materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.

Wężyk do ściągania wina

Gumowy wężyk ze szklaną końcówką pomoże ściągnąć wino znad osadu i przelać napój do innego naczynia. Dzięki niemu łatwo i szybko rozlejesz też trunek z balona do butelek. Pamiętaj, aby przed i po każdym użyciu wężyka wyparzyć go w gorącej wodzie. Odpowiednio ciepły wężyk będzie nie tylko higienicznie czysty, ale też bardziej elastyczny, co ułatwi Ci zanurzenie go w galonie.

Korek do balonu

Kompletując zestaw do domowej produkcji wina, nie zapomnij o korku do balonu. Możesz zdecydować się na korek z dziurką wykonany z wytrzymałej gumy albo model stożkowy z naturalnego korka, bez dziurki fermentacyjnej.

Cukromierz winiarski

Przyda Ci się także winomierz, zwany również cukromierzem. To sprzęt służący do dokładnego mierzenia zawartości cukru w roztworze. To niewielki gadżet składający się ze szklanej probówki i wskaźnika z kolorową podziałką.