Piernik niejedno ma imię…
Korzenne specjały, czyli pierniki kojarzą nam się przede wszystkim z Bożym Narodzeniem. Znamy je jako grube, pachnące ciastka oblane lukrem i o różnych kształtach. Wspólne pieczenie i ozdabianie to coś, na co czekają co roku mali i duzi. Ale czy zawsze tak było? Czy pierniki zawsze służyły tylko i wyłącznie jako deser?
Niezwykły początek zwykłego piernika
Korzenne przyprawy od dawien dawna były niezwykle pożądanym i cennym dodatkiem do potraw. Transportowane głównie na statkach i narażone na wilgoć szybko ulegały zepsuciu. Nie wiadomo kiedy to się stało, ale pewnego razu ktoś wpadł na pomysł wymieszania ich z miodem i neutralną w smaku mąką. Od tego czasu przyprawy mogły długo oczekiwać na kupca w postaci twardych ciastek.
Pokruszonymi piernikami przyprawiano mięsa i sosy.
Do Polski piernik przywędrował w XVIII wieku, i tak w jaki innych krajach, był synonimem dobrobytu i wysokiego statusu społecznego. Przyjęło się, że pierniki musiały być elementem wiana panny młodej.
Były też używane do wróżb oraz leczono nimi rozmaite schorzenia układu pokarmowego.
Pierniki w różnych krajach
Pierniki jako małe ciasteczka oraz prostokątne ciasta najpopularniejsze są przede wszystkim w takich miastach jak Norymberga, Monachium i Amsterdam.
W Polsce kolebka pierniczków znajduje się w Toruniu i w Szczecinie. Różnią się od siebie nie tylko kombinacją przypraw, ale także rodzajem ciasta (pierniki można wypiekać zarówno z ciasta świeżego, jak i poddanego fermentacji.
Idealny przepis na pierniki
Nie istnieje jeden oryginalny przepis na pierniki. Różnią się one w zależności od regionu, a także od okazji przy której są wypiekane.
Aby nasze pierniczki były idealne, pamiętajmy o kilku zasadach:
– zamiast korzystać z gotowej przyprawy, która często zawiera konserwanty i inne zbędne substancje, warto taką mieszankę zrobić samodzielnie. Anyż, cynamon, pieprz, imbir czy gałkę muszkatołową kupimy bez problemu w każdym markecie.
– jeśli pieczemy ciastka i używamy naturalnego miodu, gotowe pierniczki powinniśmy zamknąć w pudełku z kawałkami jabłka. Dzięki temu zmiękną. Dobrym pomysłem będzie też pokrycie ich od razu lukrem lub polewą.
– gotowe ciasto piernikowe (wypiekane w prostokątnej blasze i przełożone marmoladą) odstawiamy nawet na 3 tygodnie w suche, ciemne i chłodne miejsce. Nabierze wtedy głębokiego smaku i aromatu.
Warto korzystać ze sprawdzonych receptur, które są w użyciu nawet od kilkuset lat (sprawdź: pierniczki stary przepis).
Aromatyczny, korzenny deser nie powinien być jedynie bożonarodzeniowym atrybutem. Idealnie sprawdzi się także na co dzień do kawy.
Pierniki mają także zastosowanie w wytrawnych potrawach: do kaczki po zbójnicku lub szarego staropolskiego sosu.