Jak wybrać automatyczny ekspres do kawy?

Automatyczne ekspresy do kawy są prawdziwym rarytasem dla wielbicieli małej czarnej. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli. Wybór jest naprawdę trudny, więc przed zakupem warto zorientować się, czym się kierować, aby wybrać najodpowiedniejszy ekspres do kawy dla siebie i/lub swojej rodziny. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Ekspres do kawy w kuchni to dość duża zmiana. Należy zastanowić się, gdzie będzie jego docelowe miejsce. Jego design powinien współgrać z wystrojem tego miejsca. Najczęściej wybierany jest ekspres do kawy w kolorze czarnym lub srebrnym. Są to barwy dość uniwersalne pasujące do każdego wnętrza. Aczkolwiek charakter ekspresu widoczny jest w detalach, na które warto zwrócić uwagę.

Kolejnym aspektem jest uzupełnienie wody, czyli to, gdzie znajduje się pojemnik do jej napełniania. Najpraktyczniejszym rozwiązaniem jest jego obecność z przodu lub z boku urządzenia.

Ekspresy do kawy automatyczne są różnej wielkości. Im większy model, tym poszczególne jego elementy mają większą pojemność, jak np. zbiornik na kawę czy fusy. Duży ekspres to dobry wybór dla dużej rodziny lub gastronomi.

Głośność – bardzo istotna sprawa. Parametr ten zależy od rodzaju silnika i sposobu wytłumienia go.

Ważny parametr dla wielbicieli kawy z mlekiem

Mowa o systemie spieniania mleka. W tej kategorii wyróżnia się trzy systemy:

  • Manualny – mleko spienia się za pomocą dyszy
  • Półautomatyczny – mleko należy podstawić pod dyszę, gdzie następnie zostaje automatycznie spienione
  • Automatyczny – tutaj istnieją dwa rozwiązania : pojemnik na mleko lub przewód mleczny, gdzie następnie następuje automatyczne spienienie mleka

Oferowana kawa dla gastronomii oraz wybrany ekspres automatyczny powinien być wygodny w obsłudze, co jest praktyczniejsze, zwłaszcza w sferze gastronomicznej. W przypadku ekspresu do domu, wybór zależy od użytkownika. Jednakże, gdy większość domowników preferuje kawę czarną, to wystarczający będzie system manualny.

Jaki rodzaj młynka wybrać?

Młynek jest bardzo ważną częścią każdego ekspresu do kawy. W sprzedaży znajdują się modele posiadające młynek stalowy lub ceramiczny. Ekspres do kawy gastronomiczny automatyczny powinien posiadać młynek stalowy, gdyż jest trwalszy, w porównaniu do ceramicznego. Poza tym warto zwrócić uwagę na zakres regulacji mielenia ziaren – im większy, tym łatwiej dostosować ustawienia do własnych preferencji.

Co z czyszczeniem?

No właśnie, każdy automatyczny ekspres do kawy powinien zostać wyposażony w system informowania o konieczności czyszczenia. Jest to bardzo wygodna opcja, gdyż nie trzeba o tym pamiętać. Gdy na ekranie wyświetli się komunikat, należy wejść w opcję czyszczenia, uprzednio wkładając we wskazane miejsce tabletkę. Cały proces trwa dość krótko.

Wybierz ekspres, który zrobi Twoją ulubioną kawę

Każdy ekspres do kawy przygotowuje określony rodzaj kawy, więc należy wziąć to pod uwagę. Jeśli chodzi o espresso, to do idealnego przygotowania tego mocnego napoju konieczne jest wytworzenie wysokiego ciśnienia. Najbardziej optymalne wynosi między 15 a 19 barów. Tylko takie zagwarantuje otrzymanie dobrego espresso – aromatycznego z perfekcyjną pianką.

Dodatkowe funkcje

Producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych rozwiązań. Z dodatkowych funkcji, które mogą okazać się przydatne warto wymienić:

  1. Generowanie gorącej wody – przydatne do zaparzania herbaty
  2. Podgrzewanie mleka – idealne do przygotowania kakao
  3. Funkcja podgrzewania filiżanki
  4. Możliwość stworzenia profilu użytkownika – nazwa + kawa
  5. Bluetooth – zdalne sterowanie za pomocą aplikacji

Wybierz automatyczny ekspres do kawy zgodny z własnymi preferancjami

Powyższe stwierdzenie jest kluczowe. Tylko dobrze dopasowane urządzenie, które spełni oczekiwania klienta, będzie w stanie go w pełni zadowolić. Biorąc pod uwagę powyższe parametry wybór na pewno będzie łatwiejszy.