Święta Bożego Narodzenia to czas kojarzący się z ciepłą, rodzinną atmosferą, w której niezwykle ważną rolę odgrywają wyjątkowe potrawy. Zgodnie z tradycją, na wigilijnym stole powinno się znaleźć 12 dań. Mimo coraz częstszego odchodzenia od tego zwyczaju, na Święta Bożego Narodzenia i tak przygotowuje się bardzo dużo jedzenia. Niektóre z potraw wigilijnych uznawane są wręcz za obowiązkowe, ponieważ wprowadzają w świąteczny nastrój i po prostu doskonale smakują.
Czerwony barszcz
W wielu domach to właśnie barszcz czerwony jest daniem, które otwiera wigilijny poczęstunek. Na polskich stołach często serwowany jest także na co dzień, jednak w święta warto zadbać o jego specjalne przygotowanie. O ile do codziennego obiadu sprawdzi się barszcz zrobiony na szybko lub nawet kupiony, o tyle w wigilię powinno się przyrządzić go tradycyjnie na zakwasie. W ten sposób danie zyska nie tylko piękny smak i aromat, ale również wyrazisty kolor czerwieni. Wigilijny barszcz czerwony można serwować na wiele sposobów, np. do popijania innych tradycyjnych potraw lub z pysznymi uszkami.
Karp
Karp wciąż należy do najpopularniejszych ryb serwowanych na wigilijnym stole. Jego odpowiednie przyrządzenie pozwala na zniwelowanie bagiennego posmaku, który odstrasza wiele osób. Karp jest też stosunkowo kłopotliwy w jedzeniu, co wynika z dużej ilości niewielkich ości. Najczęściej rybę tę podaje się smażoną, pieczoną lub w galarecie.
Zupa grzybowa
Klasyczna grzybowa jest jedną z najczęściej podawanych na Święta Bożego Narodzenia zup. Niezwykły zapach grzybów nadaje wigilii niepowtarzalnego klimatu, wprowadzając na stół wspaniałą atmosferę. Zupę grzybową można podawać jako klasyczny wywar z kawałkami grzybów, bądź też jako zupę-krem. Warto pamiętać o tym, aby starannie wysuszyć i namoczyć grzyby w wodzie przed dodaniem ich do potrawy.
Śledzie
Śledzie to wyjątkowo uniwersalne ryby, które pozwalają na wykazanie się gastronomiczną kreatywnością. Doskonale smakują zarówno w śmietanie lub sałatce, jak i samodzielna przystawka. Śledzenie mogą być podawane nie tylko w formie wytrawnej, ale również na słodko. Doskonale sprawdzają się w towarzystwie zarówno warzywnych sosów, jak i owocowych dressingów.
Desery z makiem
Z wigilijnym stołem nieodłącznie kojarzą się desery z makiem. Jednym z takich smakołyków jest kutia, przygotowywana z ziaren pszenicy wymieszanych z bakaliami, wanilią, miodem oraz właśnie makiem. W Boże Narodzenie nie może zabraknąć także makowca, będącego jednym z ulubionych ciast domowników i gości. Ciekawym deserem są również kluski z makiem, podawane w zalewie z bakaliami oraz miodem.
Piernik
Piernik to jedno z ciast najczęściej serwowanych w Wigilię. Wyróżnia się korzennym aromatem, a także niepowtarzalnym smakiem. Może być zrobione zarówno w postaci zwykłego ciasta piernikowego, jaki i wypieku uzupełnionego nadzieniem z konfiturami lub bakaliami. Zamiast dużego piernika można też przygotować małe ciasteczka piernikowe o wymyślnych kształtach, które uwielbiają zwłaszcza dzieci.
Ryba po grecku
W porównaniu z innymi daniami serwowanymi na wigilijnym stole, ryba po grecku może być dużo lżejszą i mniej zapychającą potrawą. Z reguły przygotowuje się ją z dorsza, miruny, morszczuka lub mintaja. Filety doskonale smakują chociażby z warzywami, z którymi najczęściej podawane są zaraz po przyrządzeniu i na gorąco. Ryba po grecku może być jednak serwowana także na zimno, kiedy wszystkie składniki dobrze się ze sobą przegryzą.
Pierogi z kapustą i grzybami
Na wigilijnym stole nie może zabraknąć pysznych pierogów. Ze Świętami Bożego Narodzenia kojarzą się przede wszystkim te posiadające farsz z kapustą i grzybami, które mimo braku mięsa i nabiału doskonale zaspokajają apetyt. Pierogi świetnie smakują zarówno gotowane, jak i smażone. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie ciasto na pierogi, które powinno być miękkie i elastyczne zarazem. Na blogu: https://kulinarneprzeboje.pl/ciasto-na-pierogi/ znaleźć można uniwersalny przepis, który z pewnością zachwyci wszystkich gości.