Catering wigilijny – sposób na udane i spokojne święta?

Święta Bożego Narodzenia bardzo wielu z nas kojarzą się z pośpiechem, gorączkowym poszukiwaniem prezentów, staniem w sklepowych kolejkach i mnóstwem czasu spędzonym w kuchni na gotowaniu tradycyjnych, świątecznych potraw. Jednak wcale nie musi tak być. Prezenty, jak i choinkę możemy kupić przez Internet, a świąteczne dania możemy zamówić w ramach cateringu wigilijnego. Czy jedzenie na zamówienie to dobry sposób na spokojne święta?

Catering wigilijny – co to jest i dla kogo

Catering wigilijny tym różni się od tradycyjnego cateringu, że w ramach niego otrzymamy dania typowe dla wigilii Świąt Bożego Narodzenia, jak pierogi, barszcz czy karp i ryba po grecku.

Jedzenie wigilijne na zamówienie to wygodna opcja zarówno dla firm planujących organizację świątecznego spotkania, jak i osób indywidualnych. To rozwiązanie szczególnie poleca się tym, którzy są zapracowani i nie mają wiele czasu czy ochoty na wielogodzinne stanie w kuchni i gotowanie świątecznych potraw. Z cateringu wigilijnego warto również skorzystać, kiedy nie lubimy lub nie potrafimy przygotować tradycyjnych bożonarodzeniowych dań, a chcemy, aby znalazły się w naszym świątecznym menu.

Nie musimy zamawiać wszystkich potraw, które znajdują się w ofercie, stąd catering wigilijny może być naszym kołem ratunkowym, kiedy wiemy, że nie starczy nam czasu na przygotowanie wszystkich potraw, a jednocześnie nie chcemy rezygnować z samodzielnego gotowania.

 

Jedzenie wigilijne na zamówienie – jakie potrawy wybrać

Zamawiając catering wigilijny, otrzymamy najbardziej znane tradycyjne polskie potrawy. Możemy podzielić je na:

  • zupy
  • dania ciepłe
  • dania zimne
  • napoje
  • desery.

W ofercie zup znajdziemy przede wszystkim barszcz czerwony oraz zupę grzybową. Dania na ciepło to wszelkie potrawy poddawane obróbce termicznej, jak np.: smażony karp, pierogi lub łazanki z kapustą i grzybami oraz kapusta z grochem. Na zimno dostaniemy popularną sałatkę jarzynową, śledzie w śmietanie lub occie, karp w galarecie czy rybę po grecku. Na deser zamówimy m.in. sernik, makowiec oraz piernik. Niektóre restauracje i firmy cateringowe oferują także wigilijne napoje, jak kompot z suszonych owoców, a także kawę i herbatę.

Catering wigilijny – gdzie zamówić

W coraz większej ilości restauracji i firm cateringowych znajdziemy ofertę jedzenia wigilijnego na zamówienie. Pamiętajmy jednak, żeby nie zwlekać z decyzją o wyborze cateringu – im mniejszy oraz im bardziej popularny lokal, tym więcej będzie mieć zamówień i możliwe, że nie zdążymy wpisać się na listę klientów.

Restauracją w Gdańsku, która w sezonie zimowym oferuje catering wigilijny, jest restauracja Zacisze. W lokalu zamówimy m.in. tradycyjnego smażonego karpia, rybę po grecku, barszcz czerwony, a także świąteczny sernik na deser.

Catering wigilijny – czy opłaca się zamawiać

To, co może powstrzymywać nas przed zamówieniem cateringu wigilijnego, to brak pewności czy jest to opłacalne rozwiązanie.

Lepienie uszek czy pierogów jest czasochłonnym zajęciem, więc jeśli nie chcemy spędzić wielu godzin w kuchni, wtedy jak najbardziej powinniśmy zdecydować się na jedzenie na wynos.

Jak wygląda kwestia opłacalności finansowej? Zamawiając catering wigilijny, zapłacimy podobnie jak za zakupienie składników potrzebnych do samodzielnego przyrządzenia poszczególnych dań. Jednak przy tej drugiej opcji musimy uwzględnić także czas na gotowanie.

O tym, czy opłacalne będzie wybranie jedzenia wigilijnego na zamówienie, zadecyduje to, ile świątecznych potraw kupimy i w jak dużych porcjach. Przemyślmy dokładnie, jakie dania chcemy zamówić. Starajmy się nie zamawiać więcej niż to konieczne. Bardzo możliwe, że nie zjemy wszystkiego i jedzenie się zmarnuje.

Co zrobić, gdy zostanie nam jedzenie z wigilijnej kolacji lub bożonarodzeniowego obiadu? Jeśli na święta zaprosiliśmy gości, zapytajmy ich, czy nie chcieliby zabrać ze sobą po kawałku ciasta lub miseczce barszczu. Gdy Boże Narodzenie spędzamy sami lub w gronie rodziny, z którą mieszkamy na co dzień, możemy pozostałe potrawy zjeść następnego dnia.

Jedzenie wigilijne na zamówienie praktycznym ułatwieniem na Święta

Okres przedświąteczny jest pełen pośpiechu i gorączkowych przygotowań. Chcemy, aby wszystko było dopracowane na ostatni guzik, a gdy nadejdzie świąteczny dzień, zasiąść przy stole w gronie najbliższych. Decydując się na zamówienie cateringu wigilijnego, zaoszczędzimy sobie stresu i zmęczeniem związanych z wielogodzinnym staniem w kuchni i komplikacji wynikających z trudnego sposobu przygotowania potraw. Zapewni nam to spokój i udane Święta Bożego Narodzenia bez zszarganych nerwów.