Jak yerba mate działa na organizm?

Wspomaganie organizmu napojami, które dodają energii jest nam znane już od dawna. Obecnie jednak ludzie zaczęli szukać czegoś, co pobudzi jak kawa, ale jednocześnie nie jest kawą, dzięki czemu nie zapewni niezbyt przyjemnych skutków ubocznych. I znaleźli – jest to yerba!

Co zawiera wyselekcjonowana yerba mate?

Sięgając po yerbę warto wybierać tylko najlepsze gatunki, pochodzące z renomowanych sklepów. Dzięki temu zyskamy pewność, że jest to produkt pozyskiwany z najlepszych gatunków ostrokrzewu paragwajskiego, uprawianego w specjalnych warunkach w krajach Ameryki Południowej. To sprawi, że susz będzie maksymalnie wysycony składnikami bioaktywnymi, które świadczą o jego jakości.

Wyselekcjonowana yerba mate to przede wszystkim źródło cennych witamin – w tym tych z grupy B, które mają silny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Oprócz tego zawiera on cenne alkaloidy, których zadaniem jest pobudzanie organizmu i dodawanie mu energii. W yerbie znajdują się też przeciwutleniacze – zapobiegają one starzeniu się komórek, a także niwelują skutki stresu. Dla osób, które pragną rozpocząć swoją wielką przygodę z zastąpieniem kawy yerbą najważniejsze będzie przestrzeganie prawidłowych reguł jej parzenia. Należy robić to w specjalnym naczyniu matero, zalewając wybraną ilość suszu gorącą wodą w temperaturze około 70-80°C, a nie wrzątkiem, do przykrycia nią liści. Po tym, jak liście spęcznieją, należy dolać gorącej wody do pełna, i pić napar przez bombillę, która odfiltruje fusy od płynu.

Jak działa na organizm yerba mate?

Wysoka zawartość alkaloidów sprawia, że yerba mate działa pobudzająco – podnosi poziom koncentracji, zwiększa dopływ energii do mięśni, ale bez wrażenia rozdrażnienia, jakie daje kofeina z kawy. Co więcej, przyspiesza ona perystaltykę jelit, pobudzając metabolizm, oraz utrzymuje stały poziom witalności przez większość dnia. W porównaniu z kawą, która po kilku godzinach powoduje ospałość i brak energii, to duża różnica! Co więcej, dzięki połączeniu zawartości przeciwutleniaczy z witaminami i minerałami, yerba mate nie powoduje bezsenności w nocy. Możemy więc śmiało pić ją przez większość dnia, korzystając z jej silnego efektu pobudzenia mięśni i umysłu, a jednocześnie wysypiać się nocą, co jeszcze korzystniej wpłynie na procesy myślowe czy regeneracyjne.

Osoby, które zaniechały picia kawy na rzecz yerby zauważyły, że ma ona bardzo ciekawy efekt pobudzający bez wrażenia „kopa energetycznego”, jaki daje kawa, ale jednocześnie utrzymujący się w sposób stabilny na dłużej. Zdecydowanie warto przełamać się i polubić charakterystyczny, intensywny smak tego naparu, aby móc czerpać z niego różnorodne korzyści w ciągu swojego normalnego dnia w pracy, w szkole czy w domu, praktycznie bez skutków ubocznych. Yerba mate to obecnie jedna z najsilniejszych, a przy tym najłagodniejszych alternatyw dla kawy. Z jednej strony działa równie mocno co ona pobudzająco, a z drugiej – obecność witamin, minerałów i przeciwutleniaczy zapobiega nadmiernemu rozdrażnieniu układu nerwowego, nie dopuszczając też do wypłukiwania pierwiastków z organizmu. Śmiało można więc mówić o niej, że jest jednocześnie silniejsza i słabsza od kawy!