Słodki wyrób cukierniczy zwany bezą jest znany od lat wśród mistrzów cukiernictwa. Na przestrzeni wieków powstało wiele jej wersji, nie zmieniła się jednak jej baza: dobrze ubite białka i cukier.
Do najbardziej znanych wypieków tego rodzaju należy beza francuska. Jest ona dużo bardziej miękka i delikatniejsza niż jej szwajcarski czy włoski odpowiednik. Nie nadaje się on do małych, fikuśnych ciasteczek, ze względu na to że nie trzyma zbyt dobrze kształtu i łatwo się rozpada.
Te, można by rzec, wady sprawiają, że jest ona doskonała do tortów, a przełożona delikatnym kremem jest prawdziwą rozkoszą dla podniebienia. Szczególnie popularny w ostatnich latach jest tort bezowy z bakaliami, który często gości na weselnych stołach. Do tortu warto dobrać odpowiednie wino. Zobacz propozycje win słodkich win na wybieramwino.pl.
Jak upiec bezę idealną?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, przepis na bezę ewoluował, i w różnych publikacjach można znaleźć różne proporcje składników. Bez względu na szczegółową recepturę, warto pamiętać o kilku głównych zasadach:
– białka do ubijania warto wcześniej oddzielić od żółtek i schłodzić przez noc w lodówce. Białka muszą być oddzielne bardzo dokładnie
– cukier do bezy powinien być drobny (szybciej się rozpuści). Najlepiej żeby był przeznaczony do wypieków
– białka na początku należy spienić ma niskich obrotach, a dopiero później je zwiększyć
– cukier trzeba dodawać małymi partiami, dosypując kolejną działkę dopiero po rozpuszczeniu się poprzedniej
– należy uważać żeby nie przebić białek (konsystencja powinna być gładka, bez grudek)
Niezbędny sprzęt
Beza to jeden z najtrudniejszych wypieków. Nie obejdzie się z pewnością bez dobrego miksera lub robota kuchennego (najlepiej z planetarną końcówką) oraz porządnego piekarnika, który pozwala bardzo precyzyjnie ustawić temperaturę. W przypadku bezy kilka stopni robi ogromną różnicę.
Warto zainwestować także w kucharski termometr, szczególnie przy przepisach wymagających kontroli temperatury wnętrza bezy w czasie pieczenia oraz tam, gdzie w przepisie zamiast cukru jest syrop cukrowy.
Jak nie przesadzić?
Musimy pamiętać, że główny składnik bezy to cukier. Żeby deser nie był mdły, warto postawić na mniej słodkie dodatki, jak kwaśne owoce, kawowe kremy i orzechy. Na uwagę z pewnością zasługuje wspomniany na początku tort bezowy z bakaliami. Połączenie słodyczy i chrupkości z pewnością znajdzie niejednego wielbiciela.
Torty bezowe stają się coraz popularniejsze, osiągając bardzo wysokie ceny w miejscowych cukierniach. Z tego powodu warto spróbować zrobić je samemu. Nie jest to łatwe zadanie, często wymaga kilku nieudanych prób, ale warto. Taki elegancki element menu doda szyku i elegancji organizowanej przez nas uroczystości.