Złota biżuteria zachwyca niepowtarzalnym kolorem i pięknym połyskiem. Z biegiem lat kosztowne dodatki mogą utracić część swojego blasku. Na szczęście można go łatwo przywrócić. Wystarczy skorzystać ze sprawdzonych sposobów na czyszczenie biżuterii. W tym artykule zdradzamy te najskuteczniejsze.
O czym pamiętać?
Zanim skorzystasz z podanych przez nas sposobów na czyszczenie złota, przygotuj odpowiednie akcesoria. Niezbędna będzie miękka flanelowa lub bawełniana ściereczka, którą będziesz wycierać i polerować swoją biżuterię. Złoto nie lubi wilgoci. Jeżeli po czyszczeniu nie wytrzesz go dokładnie, na powierzchni mogą pojawić się nieestetyczne przebarwienia.
Inne przydatne akcesorium to miękka, najlepiej dziecięca szczoteczka do zębów. Ułatwi ona usunięcie brudu z trudno dostępnych zakamarków. Nie używaj w tym celu twardych szczotek czy innych ostrych przyrządów. Mogą one porysować powierzchnię czyszczonych przedmiotów.
Również kamienie szlachetne są bardzo delikatne. Dlatego złotej biżuterii wysadzanej kamieniami nie można narażać na kontakt z detergentami czy innymi roztworami. Mogłyby przez to zmatowieć.
Kąpiel w wodzie z płynem do mycia naczyń
Złote łańcuszki, pierścionki czy kolczyki oczyścisz z zabrudzeń i przywrócisz im blask dzięki kąpieli w wodzie z dodatkiem płynu do naczyń. Pozwala ona na usunięcie osadów powstałych na złotej biżuterii. Jak przygotować kąpiel? Wystarczy zanurzyć zabrudzoną biżuterię w wodzie wymieszanej z kilkoma kroplami łagodnego płynu do mycia naczyń. Po upływie 15 minut należy opłukać złoto i przetrzeć je miękką ściereczką. Aby nadać świeżo oczyszczonej biżuterii połysk, należy wypolerować ją flanelową szmatką.
Skuteczność soku z cytryny
Kolejnym sposobem na pielęgnację biżuterii jest wykorzystanie w tym celu owocu cytryny. Wystarczy przekroić go na pół i natrzeć sokiem z cytryny zabrudzone kosztowności. Zostawiamy je następnie na kilka godzin. Po tym czasie spłukujemy pozostałości soku pod bieżącą wodą. Końcowy etap to wytarcie i polerowanie, które pozwoli uzyskać błyszczącą powierzchnię.
Niezastąpiony ocet
Ocet, podobnie jak sok z cytryny, świetnie radzi sobie z trudnymi zabrudzeniami. Jako że znajduje się w każdej kuchni, zastosowanie tej prostej metody nie generuje dodatkowych kosztów. Na czym ona polega? Przy pomocy ściereczki wetrzyj ocet w powierzchnię złotych ozdób, a potem pozostaw na kilka godzin. Po ich upływie musisz dokładnie wypłukać biżuterię. Charakterystyczny zapach octu powinien ulotnić się podczas płukania. Ostatni krok to oczywiście suszenie i polerowanie.
Specjalistyczne środki
Jeżeli domowe sposoby zawiodą, możesz skorzystać ze specjalnych środków do czyszczenia złota. Pamiętaj jednak, aby stosować je zgodnie z zaleceniami producenta. Gdy obawiasz się przypadkowego zniszczenia zabrudzonej biżuterii, zgłoś się do profesjonalisty. W tym przypadku będzie to doświadczony złotnik lub jubiler Świdnica to miasto, którego mieszkańcy chętnie korzystają z usług wrocławskiego salonu jubilerskiego Zeccoro.