Tego grzyba z alkoholem nie podajemy

Czernidłak pospolity to bardzo popularny grzyb w Polsce. Są częstym widokiem w ogrodach, na łąkach, w lasach i nieużytkach rolnych. Pojawiają się od wiosny do jesieni, zwłaszcza po deszczach.

Wygląd

Większość na pewno je kojarzy. Dorastają do 20 centymetrów wysokości. Kapelusz jest cylindryczny, układa się wzdłuż nóżki grzyba. Im starszy tym bardziej przybiera kształt dzwonu, rozkładając się.
Jest popielaty lub szarobrązowy. Wraz z dojrzewaniem coraz bardziej czarnieje, aż rozpływa się w czarną ciecz.
Zwykle rośnie u podstawy ściętych pni, choć wyrośnie na ziemi, zwykle w znacznej liczbie owocników.

Czy jest jadalny?

Czernidłak pospolity to grzyb jadalny. Ma delikatny smak i przyjemny, aczkolwiek mało wyraźny zapach. Ma jednak dwa znaczące problemy – z alkoholem i wiekiem.
Co do wieku – jadalne są tylko młode okazy, wyróżniające się jasnym kolorem. Jeśli grzyb ma oznaki czarnych plam, lub przybiera bardziej ciemnoszary odcień, to oznaka, że jest już stary i może się po prostu rozpłynąć w koszyku.
Nie można go też spożywać w towarzystwie z alkoholem. Tak co najmniej dwa dni przed zjedzeniem czernidłaka pospolitego i dwa dni po zjedzeniu dania go zawierającego nie należy spożywać żadnego alkoholu. Grzyb ten wytwarza bowiem związek chemiczny zwany korpyną. Blokuje ona proces rozkładu alkoholu doprowadzając do zatrucia.

Oznaki zatrucia

pierwsze oznaki zatrucia można zaobserwować bardzo szybko, bo po kilku minutach do jednej godziny. Jest to zaczerwienienie na twarzy i szyi, odczucie coraz większego ciepła i wzrost tętna.

Pierwsza pomoc

Najlepszą pierwszą pomocą dla takiej osoby będzie zadzwonienie na pogotowie i wyjaśnienie, że mogło dojść do zatrucia alkoholem wskutek zjedzenia grzybów źle reagujących z nim. Najlepiej też jeśli przygotujesz owego grzyba – lekarze będą mogli potrzebować jego próbki, aby zbadać prawdziwość tej tezy.

Czy warto?

 

Niektórzy mogą się zacząć zastanawiać, czy warto przygotowywać czernidłaka pospolitego w swoim domu. Co jeśli ktoś się zapomni? Albo jeśli podamy go gościom, którzy nie przyznają się, że pili alkohol dzień wcześniej lub ie wezmą na poważnie twoich słów?
Cóż, jest wiele innych grzybów które warto podawać na stół, a czernidłaka, można czasem też przygotować. Jako ciekawostkę w środku tygodnia, kiedy jest mniejsze prawdopodobieństwo, że ktoś sięgnie po alkohol.