Religijna wycieczka na cały dzień

Jeżeli chcemy odkryć niesamowity klasztor Karmelitów w Wadowicach wystarczy wpisać do wyszukiwarki internetowej hasło karmel Wadowice i zaplanować cały dzień sakralnych atrakcji. A jest naprawdę wiele miejsc, które warto zwiedzić. W końcu to Sanktuarium św. Józefa oraz Klasztor Karmelitów Bosych w Wadowicach, nie licząc już innych atrakcji w tym miasteczku. Skupmy się jednak na klasztorze.

Jak zaplanować zwiedzanie

Wyz ej wymieniony zakon osiedlił się w Wadowicach już w 1892 a juz kilka lat później wybudowano tam z czerwonej cegły trzynawowy neoromański kościół oraz południowe skrzydło klasztoru (1897-1899). W trakcie dwudziestolecia międzywojennego kościół został dwukrotnie rozbudowany (1928 o trzynaście metrów przedłużono skrzydło zachodnie klasztoru, a w latach 1934-1936 dla potrzeb prywatnego gimnazjum zbudowano nowy, obszerny budynek, podnosząc równocześnie całe zachodnie skrzydło o jedną kondygnację).
Warto również skupić się na współczesnych losach klasztoru ponieważ od 2004 roku znajduje się w nim słynący łaskami obraz św. Józefa ozdobiony papieskim Pierścieniem Rybaka Jana Pawła II (od tego samego dnia klasztor uzyskał miano sanktuarium).
Pamiętajmy również, ze nie tylko pierścień papieski jest cenną relikwią, ale również relikwie św. Rafała Kalinowskiego założyciela i pierwszego przełożonego klasztoru. Dostępna dla zwiedzających jest również cela, w której żył i umarł św. Rafał. Warto również zwrócić uwagę na ołtarz Matki Bożej Szkaplerznej gdzie znajduje się sarkofag z relikwiami bł. Alfonsa Marii Mazurka. Warto również poczytać o innych duchownych związanych z tym miejscem.
Warto również odwiedzić stronę sanktuarium, na której znajdziemy wiele ciekawych informacji, co tylko pomoże nam dokładniej zaplanować trasę w sposób kompletny i wartościowy. Dzięki takim przeżyciom nasza mała pielgrzymka może się okazać cennym duchowym przeżyciem. Warto zwiedzić też inne miejsca związane z kultem lokalnych świętych i papieża Polaka. W końcu to życie tego świętego jest najbardziej inspirujące.