Jak obliczyć swoje BMI?

Wielu z nas wie kiedy ma nadwagę, jednak często czasem mówimy “czuję się dobrze, nic mi nie jest”. Dążymy do tego, że potrzebujemy widzialnego znaku, który jasno i wyraźnie pokazuje nam, że powinniśmy o siebie zadbać. Takim wskaźnikiem, który odzwierciedla nasz stan jest BMI, o którym sobie powiemy w dzisiejszym artykule.

Czym jest BMI?

BMI, czyli body mass index to indeks, dzięki któremu możemy się przekonać czy rzeczywiście mamy nadwagę, czy też stan naszej wagi jest odpowiedni. Jest odzwierciedleniem tego, czy w naszym organizmie jest zbyt dużo tłuszczu na podstawienie zestawienia ze sobą masy ciała w porównaniu do wzrostu.

BMI kalkulator został stworzony już ponad 200 lat temu przez Belga Adolfa Queteleta. Dziś co prawda możemy go wyliczyć za pomocą stron internetowych i nie musimy się silić na żadne obliczenia jak było to w zamiarach. Głównym wzór to masa/wzrost2 i wynikiem tego jest BMI, które jest odpowiednio dopasowane do ludzi o określonym wzroście i wadze. Jeżeli jest zbyt duże, to oczywistym jest, że trzeba z wagi delikatnie mówiąc “zjechać”.

Pamiętajmy o tym, że BMI to wskaźnik dla dorosłych osób, ponieważ nasze dzieci jeszcze rosną i nie mieszczą się w tych pomiarach. Zresztą nawet zakładki “wiek” nie ma w tym wskaźniku; są tylko waga i wzrost. Również kobiety w ciąży nie mieszczą się w pomiarach z BMI z oczywistych powodów, których nie musimy wymieniać.

Jak odczytywać wskaźnik?

Jest to bardzo proste. Poniżej przedstawiamy klasyfikację:

<16 – wygłodzenie
16-16,99 – wychudzenie
17-18,49 – niedowaga
18,5-24,99 – optimum
25-29,99 – nadwaga
30-34,99 – nadwaga I stopnia
35-39,99 – nadwaga II stopnia
40> – nadwaga III stopnia

Jeżeli Twoje BMI jest zbyt wysokie wg powyższych wytycznych, to powinieneś zacząć proces odchudzania. Przede wszystkim powinieneś przejść na dietę, unormować swoje posiłki i ich częstotliwość oraz zażywać więcej aktywności ruchowej.

Zachęcamy do tego, by sprawdzać swoje BMI za pomocą powyższego wzoru, bądź też skorzystanie z gotowych kalkulatorów, których jest bardzo wiele w Internecie.