Jak zacząć przygodę z origami?

Origami ostatnio stało się bardzo popularne. Zwłaszcza, że w Internecie znajduje się wiele poradników, wzorów i porad dotyczących składnia papieru. Mimo to wiele osób uznaje origami za dość trudną sztukę. Dlaczego? Najpewniej źle zabierają się do nauki tej sztuki. Jak zrobić to tak, żeby się nie zniechęcić, a osiągnąć zadowalający poziom?

Początki

Pierwszy origami wzór za jaki powinniśmy się zabrać powinien być dość szybki, prosty i efektowny na swój sposób. Szybkość i łatwość wykonania nie zniechęci nasz do dalszych prób, a wręcz zachęci. Jednak nie powinniśmy przeceniać naszych umiejętności po dwóch udanych próbach, a stopniowo brać się za trudniejsze wzory origami.

Proste origami modułowe

Robienie modułów to dość prosta, ale nudząca i męcząca praca dla niektórych. Inni traktują ją jako trening cierpliwości. A jeszcze inni uważają robienie modułów za relaksujące i uspokajające zajęcie. To czym okaże się dla Ciecie wyjdzie dopiero w praktyce, gdy spróbujesz.
Warto jednak spróbować od projektu, który zawiera mało części na przykład klasyczny łabędź z 360 modułów lub jeszcze coś mniejszego. Mały projekt na początek nie zniechęci nas. Ponad to mamy największe większe szanse na ukończenie małego łabędzia niż wielkiego smoka.

Origami wzór dla zaawansowanych

Wiele wzorów i projektów jest trudnych i wymagających dużo cierpliwości. Mało kto bez wcześniejszej znajomości tematu origami wykonałby je poprawnie. Dlatego najlepiej poczekać z robieniem ich do momentu aż prostsze motywy nie będą dla nas czymś więcej niż kwestią chwili bądź tygodnia – w przypadku origami modułowego.
Kiedy już osiągniemy ten moment możemy na spokojnie przejść do trudniejszych projektów. Większe projekty origami modułowego, bardziej skomplikowane motywy złożone z jednej karteczki, wymagające skupienia, by dobrze zgiąć papier. Tym wszystkim możemy się zająć dopiero teraz.

Podsumowanie

Origami zawsze wymaga cierpliwości i pilnego podążania za wskazówkami. Jeśli pobłądzimy i źle złożymy papier późniejsze poprawki mogą się na nic nie zdać. Sfatygowany papier nie wygląda bowiem zbyt dobrze.