Grecja słynie z uprawy jednych z najlepszych oliwek. Szukając więc najlepszej oliwy, należy zwrócić się w kierunku Półwyspu Bałkańskiego. Ilość dostępnych ofert jest ogromna, więc warto poznać więcej szczegółów dotyczących uprawy oliwek, jak i pozyskiwania samej oliwy, by znaleźć tę, która najlepiej uświetni potrawy w naszej kuchni, a także wpłynie najlepiej na nasze zdrowie i urodę.
Drzewa oliwkowe
Określenie „gaj oliwny” ma w sobie coś niezwykłego i mistycznego. Nic dziwnego, skoro drzewa w nim rosnące są wyjątkowe. Ich pnie wyglądają jak wyciągnięte spod ręki barokowego rzeźbiarza, a one same są znane z długowieczności – wiek niektórych jest oceniany na ponad tysiąc lat. Cenione są za swoje wyjątkowe owoce, które zbiera się od około ósmego roku wzrastania drzewa.
Trzy etapy oliwki
Oliwki są specyficznymi owocami, które można zbierać w trzech etapach ich wzrastania. Pierwsze zbiory odbywają się, gdy są jeszcze zielone, drugie mają miejsce, gdy oliwki zaczynają zmieniać kolor, a ostatnie dotyczą już w pełni dojrzałych owoców o czarnej barwie. Do produkcji oliwy najczęściej wykorzystuje się czarne, czyli najbardziej dojrzałe oliwki, których zbiory przypadają na grudzień.
Oliwki wykorzystywane do produkcji oliwy
Oliwki podlegają trzykrotnemu wyciskaniu. Olej pozyskany podczas pierwszego tłoczenia jest najlepszy, i to z niego powstaje najlepsza oliwa z oliwek z Grecji. Proces ten odbywa się bez podgrzewania i stosowania podwyższonego ciśnienia. W ten sposób powstaje Eliama Gold Olive Oil – wyjątkowa oliwa najwyższej jakości. Czas między zbiorami a tłoczeniem nie przekracza czterech godzin, co wpływa na niepowtarzalne właściwości zapachowe i zdrowotne.
Nieoczywiste zalety
Właściwością dobrej oliwy z oliwek jest jej świeży, owocowy lub trawiasty aromat. Jej smak powinien przypominać świeżą oliwkę. Dość nieoczywiste może być to, że kwestia koloru nie odgrywa roli w określeniu jakości oliwy. Osoby testujące oliwę używają do tego niebieskich kieliszków, by różnice w barwie nie odwracały ich uwagi od istotniejszych cech. Drugą taką właściwością jest gorzkawy lub pieprzno-pikantny smak, który jest świadectwem obecności zdrowych polifenoli. Na jakość oliwy ma duży wpływ jej przechowywanie. Oliwa Eliama Gold Olive Oil rozlewana jest w butelki z nieprzeźroczystego szkła, które zapobiegają utracie cennych właściwości oliwy z oliwek.
Jak poznać zepsutą oliwę
Nawet najlepsza oliwa z oliwek z Grecji może ulec zepsuciu. Jest niezwykle podatna na działania światła, tlenu i powietrza, dlatego niezwykle ważne jest właściwe butelkowanie, a potem jej przechowywanie. Tak jak w przypadku dobrej oliwy z oliwek kolor nie ma znaczenia, czy będzie bardziej zielona, czy żółtawa, tak czerwone i pomarańczowe refleksy powinny podać w wątpliwość jakość produktu. Ostatecznie smak i zapach przypominający zepsute masło będzie znakiem, że oliwa nie nadaje się do spożycia. Żeby mieć pewność najwyższej jakości i najlepszych właściwości, warto stawiać na sprawdzone marki.