Miłośników herbaty nie brakuje. Niektórzy naprawdę nie wyobrażają sobie życia bez tego wyjątkowego naparu. Nie sposób ukryć, że najpopularniejszym rodzajem herbaty jest ta czarna. Charakteryzuje ją niezwykle wyrazisty smak i zapach. Herbacie tej nie można odmówić także pozytywnego wpływu na stan naszego zdrowia. Kluczem do sukcesu jest jednak systematyczne jej picie.
Właściwości czarnej herbaty
W czarnej herbacie nie brakuje cennych antyoksydantów. Okazują się one niesamowicie przydatne w walce z wolnymi rodnikami. Herbata ta może znacząco zmniejszać ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów. Ponadto, przyczynia się ona do wzmocnienia naczyń krwionośnych. Osoby, które mają problem z pękającymi naczyniami powinny być zadowolone. Czarna herbata charakteryzuje się także właściwościami przeciwzapalnymi. Dzięki temu naparowi można także dodać sobie wigoru oraz energii. Poprawia także nastrój i zmniejsza ryzyko depresji. Jest to istotne w szczególności dla osób aktywnych zawodowo oraz dla osób, które systematycznie uprawiają sport. Dla wielu osób, herbata ta może stanowić idealny zamiennik kawy. Mowa tu w szczególności o bardzo mocnym naparze. Bardzo ważna jest jednak systematyczność. Najlepiej popijać jedną filiżankę naparu dziennie. Wówczas odczujemy jego pozytywny wpływ na stan naszego zdrowia i samopoczucia psychofizycznego.
Jak wybrać najlepszą herbatę i czy są jakieś przeciwwskazania do jej picia?
Aby herbata czarna mogła wywrzeć pozytywny wpływ na stan naszego zdrowia i samopoczucia, musi być wybrana bardzo starannie. Zdecydowanie lepiej kupić ją w dobrym sklepie z herbatami niż w supermarkecie. Można wybrać klasyczną herbatę lub tę aromatyzowaną. Najlepiej, jeżeli barwniki oraz aromaty będą w stu procentach pochodzenia naturalnego. Warto wybrać chociażby herbatę czarną wzbogaconą o suszone płatki kwiatowe. Trzeba także pamiętać o tym, że istnieją pewne przeciwwskazania do regularnego popijania herbaty czarnej. Jeżeli mamy przewlekłe problemy z układem trawiennym, powinniśmy raczej unikać tego naparu. Dotyczy to w szczególności osób zmagających się z chorobą wrzodową. Napar z czarnej herbaty może bowiem wzmagać produkcję soku żołądkowego. Okazjonalne sięganie po napar nie powinno nam jednak wyrządzić żadnej krzywdy. Mocnej herbaty nie poleca się również dzieciom oraz seniorom. Nie powinny po nią sięgać także osoby zmagające się z anemią, gdyż może ona utrudnić wchłanianie się niektórych składników z pożywienia.