Okna energooszczędne – czy warto w nie zainwestować?

W minionych latach jeszcze więcej mówi się o budownictwie energooszczędnym. Jest to nowoczesny styl, jaki przekłada się na obniżenie wydatków obsługi wnętrz. Jednym spośród innowacyjnych rozwiązań budowlanych są energooszczędne okna PCV Kraków https://novobudowa.pl/, jakie umożliwiają minimalny wskaźnik przenikania ciepła. Jednak czy na pewno należałoby w nie inwestować?

Okna energooszczędne – co to jest?

Energooszczędne okna w Krakowie, to oszklenia, jakie uniemożliwiają utratom energii termicznej. Różnią się od tradycyjnych okien formą oraz materiałami. Najistotniejszym parametrem, jaki mówi o energooszczędności okna, jest wskaźnik przenikania ciepła (określany jako Uw). Im niższy wskaźnik Uw, tymże bardziej energooszczędne są okna. Tradycyjne okno drewniane ma wskaźnika 1.3-1.5, okno PCV 1.5-1.8. Wedle obowiązujących przepisów, okna energooszczędne muszą mieć wskaźnik mniejszy aniżeli 0.8. Okna energooszczędne różnią się od standardowych przeszkleń formą oraz produktami wykorzystanymi do ich produkcji.

Zdrowy tryb życia

Okna z montażem energooszczędne, to doceniana w dzisiejszym świecie postawa proekologiczna. Gdy troszczymy się o środowisko naturalne, miejmy świadomość, iż dobierając większej jakości artykuł działamy na obniżenie emisji zabrudzeń do atmosfery, występujących w efekcie tworzenia energii termicznej. Sami mamy mały wpływ na zmniejszenie zabrudzenia.

Jaki certyfikat

Na pierwszy rzut oka rozbieżności pomiędzy oknem standardowym, natomiast energooszczędnym są niewidoczne. Ujawniają się w eksploatacji oraz… przy zakupie. Jakość produktów, złożona budowa oraz kontrola artykułów powodują, iż doskonałej jakości okna są zdecydowanie droższe od artykułów z niższej półki. Na energooszczędne okno o tradycyjnych rozmiarach 1465 × 1435 mm trzeba poświęcić przeszło 1000 zł, nie licząc wydatków montażu. Przy większej liczbie okien koszt inwestycji wzrasta do dużej wielkości.

Istotne elementy okna, jakie pomogą zatrzymać ciepło

Szyba to znaczący element, przy doborze okna energooszczędnego, bowiem w oknach tego rodzaju wykorzystuje się przeważnie pakiety trzyszybowe. Jest to pewnością mniejszej straty ciepła z pomieszczenia. Wielokrotnie wykorzystuje się też szyby termoizolacyjne, jakich tafle szkła są rozdzielone profesjonalną obwódką dystansową, natomiast w powierzchni pomiędzy nimi znajduje się gaz szlachetny, przeważnie argon. Dzięki takim zastosowaniom okno może być choćby o połowę szczelniejsze. W wypadku energooszczędnych okien drewnianych im większy profil okna, to mniej ciepła wydobywa się na zewnątrz.

Budowa okien energooszczędnych

W oknach energooszczędnych wykorzystywane jest potrójne przeszklenie, jednak pomiędzy taflami szkła znajduje się gaz szlachetny. Dodatkowo montowane pomiędzy szkłami ramki dystansowe również ograniczają przekazywanie ciepła – muszą być natomiast zrobione z produktu o wartościach izolacyjnych. Również w oknach energooszczędnych wykorzystywana jest tzw. warstwa niskoemisyjna, jaka ma za zadanie przepuszczać do wnętrza budynku krótkofalowe światło słoneczne oraz odbijać światło długotrwałe pochodzące np. od domowych kaloryferów lub światła.