Przepis na wino z porzeczek czerwonych

Produkcja wina z porzeczek nie jest skomplikowana, ale jest nieco trudniejsza niż wytworzenie wina domowego gronowego. Poznaj przepis na rozgrzewające, pyszne wino z porzeczek czerwonych.

Przepis na wino z porzeczek czerwonych – składniki

  • 10 kilogramów porzeczek czerwonych – w sezonie zapłacisz za nie grosze
  • 15,5 litra wody
  • 7,7 kilograma cukru
  • drożdże winne – do wyrobu wina domowego nie wolno używać zwykłych drożdży, drożdże winne są podstawą niezbędną do tego, aby wino w ogóle powstało, chociaż istnieją też przepisy na trunki, do których nie trzeba drożdży, ale takie wina nie mają zbyt dużej mocy i są bardziej syropami
  • 5 g fosforanu amonowego
    Jeśli dasz inne proporcje, możesz otrzymać mocniejszy trunek lub słabszy. Jeśli dasz więcej cukru, a mniej wody, uzyskasz wino z porzeczek czerwonych o większej mocy procentowej.

Przygotowanie wina z porzeczek czerwonych:

  1. Umyj owoce i osusz je. Następnie rozgnieć dłonią owoce i włóż je do balona lub pojemnika fermentacyjnego. Pamiętaj, żeby dokładnie oczyścić owoce, ponieważ jeśli do nastawu dostaną się listki, może to sprawić, że wino będzie gorzkie. Dlatego też wybieraj dorodne i dojrzałe owoce.
  2. Do owoców porzeczek dodaj fosforan amonowy oraz przygotuj syrop cukrowy. Aby przygotować taki syrop zagotuj wodę, rozpuść w niej cukier, a następnie odstaw do ostygnięcia i zalej porzeczki z fosforanem syropem cukrowym.
  3. Po kilku godzinach lub po jednym dniu, porzeczki należy wycisnąć dodać do nich drożdże winne i pozostawić do fermentacji.
    UWAGA: Wina z porzeczek łatwo się klarują, dlatego nie wymagają dodatkowych zabiegów fermentacyjnych.
  4. Odstaw wino na kolejny miesiąc. Kiedy dwutlenek węgla zacznie wypychać rurkę fermentacyjną, to znak, że możesz zlać swoje wino do słoików lub butelek. Opisz butelki i naklej etykietki.
  5. Gotowe wino możesz trzymać w temperaturze pokojowej.

Wino z porzeczek może przydać Ci się, gdy dopadną Cię przeziębienie, katar lub kaszel. Domowe wino z porzeczki doskonale smakuje również do słodkich deserów i może być też uzupełnieniem lodów waniliowych lub serników na bazie serka waniliowego.